Sociální sítě

Motorismus

Vrazil do rivala, dostal desetivteřinový trest, přesto Hamilton slavil domácí triumf


Lewis Hamilton i přes desetivteřinový trest vyhrál v dramatické nedělní Velké ceně Británie formule 1 a v domácím závodě si pilot Mercedesu připsal osmý triumf.

Druhý v Silverstonu dojel Charles Leclerc ve Ferrari, jeho obhájce titulu předjel pouhých několik kol před koncem. Třetí dojel Valtteri Bottas v dalším Mercedesu.

Klíčový okamžik závodu se udál už v prvním kole, kdy po kolizi s Hamiltonem vyletěl lídr seriálu Max Verstappen v Red Bullu mimo trať a závod byl přerušen.

Názory na průběh a viníka kolize se lišily podle toho, zda svoji verzi podali šéfové Red Bullu či Mercedesu. Nakonec ředitelství závodu rozhodlo, že Brit byl za její zavinění potrestán deseti vteřinami navíc k zastávce v boxech. Přesto se radoval z triumfu a snížení Nizozemcova náskoku z 33 na pouhých osm  bodů.

Verstappen si z pole position, kterou získal v sobotním historicky prvním kvalifikačním sprintu, po startu pohlídal vedení před Hamiltonem.

Brit hraný desítkami tisíc domácích fanoušků chtěl za každou cenu do vedení, aby se nezopakoval situace z předchozího dne, kdy mu Red Bull brzy ujel. Svoji snahu ale v sérii rychlých zastávek Maggots – Becketts jeho snaha vyústila v kontakt.

Verstappen po něm zamířil v plné rychlosti do svodidel a svůj Red Bull zničil. Podle šéfa týmu Christiana Hornera byl Nizozemec při nárazu vystaven silám o velikosti 51 G.

Závod byl okamžitě přerušen a otřesený Verstappen byl odvezen na testy do nemocnice. Naštěstí kromě šoku by neměl mít z nehody žádné další následky.

Po restartu si Leclerc držel vedení, Hamilton jel druhý. To se změnilo po zastávkách v boxech, kdy deset vteřin navíc poslalo Brita na páté místo na Landa Norrise v McLarenu.

Hamilton si ale připisoval jedno nejrychlejší kolo za druhým, prokousával se kupředu, až se v závěru dostal za vedoucího Leclerca. Když už se zdálo, že se Ferrari dočká prvního triumfu od září 2019, tři kola před cílem přišel k nesmírnému nadšení publika rozhodující Hamiltonlv útok.

Obhájce titulu si pak už jen jistil vedení a dojel si pro 99 vítězství v kariéře.Zdroj příspěvku

Chci to okomentovat

NAPSAT KOMENTÁŘ

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další příspěvky z rubriky Motorismus