Sociální sítě

Hokej

Finové vykročili za obhajobou výhrou nad USA 2:1, Rusové sedmi góly rozstříleli Brity

Hokejisté Finska porazili ve svém úvodním utkání na mistrovství světa v Lotyšsku v základní skupině B tým USA 2:1. V áčku si Rusové snadno poradili s Brity 7:1.

V prvním vystoupení Finska a Spojených států v Rize padaly branky jen ve druhé třetině. Finové si vypracovali dvoubrankové vedení, vítězný gól dal Iiro Pakarinen.

Úvod zápasu patřil vcelku jednoznačně Američanům, kteří měli výrazně lepší pohyb a také několik velkých šancí. V těch nejvýraznějších vychytal strážce finské branky Olkinuora Blackwella a Labanca, nestačil jen na ránu Robinsona, která však k jeho úlevě skončila pouze na horní tyčce.

Od druhé části se Finové výrazně zlepšili, což se promítlo také do vývoje skóre. Ruotsalainen a Sund sice ještě neuspěli, ale pak zkusil ve 27. minutě štěstí Ohtamaa a jeho tečovaný pokus skončil za Petersenovými zády.

Ve 35. minutě Seveřané vůbec nezvládli přečíslení čtyř na jednoho, na druhé straně se okamžitě dostal do sóla Garland, jehož blafák do bekhendu však Olkinuora skvěle přečetl. Následně zvýšil se štěstím Pakarinen, když jeho pokusu o dorážku pomohl za brankovou čáru nešťastně betonem Petersen. Zámořský tým dostal zpátky na dostřel při početní výhodě Robertson.

Před polovinou třetí části byl blízko tomu, aby vrátil Finům dvoubrankový náskok, Anttila. Hrdina finále z roku 2019 v Bratislavě však ztroskotal na Petersenovi. Robertsona vychytal Olkinuora. Zhruba 100 sekund před vypršením základní hrací doby to Američané zkusili se šesti bruslaři bez gólmana. Boyle měl v posledních chvílích na holi vyrovnání, ale nedal.

K.O. v první čtvrtině

Hokejisté Ruska porazili v utkání základní skupiny A na mistrovství světa Velkou Británii vysoko 7:1. Sborná tak po výhře nad Čechy (4:3) zvládla v Rize i druhý zápas a zůstává stoprocentní. Třemi body za dvě branky a nahrávku se pod úspěch obhájců bronzu z Bratislavy podepsal útočník Anton Burdasov.

V brankovišti ruského týmu dostal tentokrát přednost Bočarov, za celý zápas si však připsal pouze deset úspěšných zásahů. Jeho protějšek Whistle byl naopak pod palbou celkem 42 ran, jen za úvodní třetinu jich na něho favorit vyslal patnáct a z toho čtyřikrát slavili Rusové vstřelený gól.

V končící šesté minutě využil první přesilovku zápasu Burdasov. Už o 86 sekund později přidal naopak v oslabení druhý gól Grigorenko. S ohledem na další vývoj zápasu byl pro něho nakonec i vítězný. Právě Grigorenko přitom rozhodl páteční bitvu s Čechy jen 19 sekund před koncem.

Rusové se však neukolébali nabytým vedením a nadále ho navyšovali. O další dvě minuty později se podruhé v utkání prosadil Burdasov a vynikající nástup sborné potvrdil na konci 11. minuty ještě Tolčinskij. Britové se dočkali alespoň malé radosti v podobě Kirkova snížení.

Poměr přesných střel na branku byl ve druhém dějství ještě drtivější (18:3), Rusům se však podařilo přidat jen jediný gól zásluhou Karnauchova. Zbytek zápasu si mohli užít v poklidném tempu, i tak navýšili rozdíl ve skóre ve třetí třetině ještě Kuzmenko a Slepyšev.

Mistrovství světa v hokeji v Rize – skupina A (Olympijské sportovní centrum):

Velká Británie – Rusko 1:7 (1:4, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 19. Kirk (Dowd, Connolly) – 6. Burdasov (Grigorenko, Ožiganov), 8. Grigorenko (Voronkov), 10. Burdasov (Kuzmenko, Gavrikov), 11. Tolčinskij (Barabanov), 31. Karnauchov (Zadorov, Zub), 50. Kuzmenko (Burdasov, Ožiganov), 54. Slepyšev (Karnauchov). Rozhodčí: Tscherrig (Švýc.), Sternat – Seewald (oba Rak.), Merten (Něm.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

Velká Británie: Whistle – D. Phillips, O’Connor, Richardson, Tetlow, Ehrhardt, Clements, Garside – Kirk, Perlini, Connolly – Dowd, Hammond, Lake – Hook, Lachowicz, Betteridge – Ferrara, Myers, J. Phillips – Davies. Trenér: Corey Neilson.

Rusko: Bočarov – Zub, Zadorov, Gavrikov, Provorov, Ožiganov, Rafikov, Dronov – Tolčinskij, Šalunov, Barabanov – Grigorenko, Karnauchov, Slepyšev – Burdasov, I. Morozov, Kuzmenko – E. Galimov, Kameněv, Voronkov – Švec-Rogovoj. Trenér: Valerij Bragin.

Skupina B (Arena Riga):

Finsko – USA 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 27. Ohtamaa (Mäenalanen, Anttila), 36. Pakarinen (Määttä, Pokka) – 39. Robertson (Wolanin). Rozhodčí: Stano (SR), Jeřábek – Hynek, Ondráček (všichni ČR). Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Bez diváků.

Finsko: Olkinuora – Kaski, Ohtamaa, Pokka, Määttä, Sund, Lindbohm, Koivisto, Seppälä – J. Karjalainen, Ruotsalainen, Turunen – Innala, Kontiola, Pakarinen – Lundell, Ruohomaa, Sallinen – Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

USA: Petersen – Roy, Wolanin, Tennyson, Z. Jones, Clendening, Hellickson, Ch. Wideman – Robertson, T. Moore, Garland – Robinson, Blackwell, Labanc – Donato, Rooney, T. Thompson – Beniers, B. Boyle, Abdelkader – Chmelevski. Trenér: Jack Capuano.