Sociální sítě

Motorismus

České trable na Rallye Dakar: Loprais po skoku na duně stojí, Prokop etapu nedokončí


Desátá etapa zavedla účastníky Rallye Dakar z Vadí ad-Davásir do Bišy, na jejím programu byl 375 kilometrů dlouhý měřený úsek.

Aleše Lopraise zastavily krátce po startu středeční etapy technické problémy a stojí. Přitom před startem byl mezi kamiony čtvrtý.

Lopraisovu vozu Praga se stal osudným skok na duně. „Jeli jsme, co to šlo, ale trošku nás opustilo štěstí. Na relativně malé, střední duně, kterou jsme trochu skočili, ale ne výrazně, nám nevydrželo servo (řízení). Je to pro nás zásadní díl, který s sebou nemáme. Bohužel nemůžeme v poušti zatáčet,“ uvedl Loprais na Facebooku s tím, že se snaží najít řešení, jak se dostat do cíle.

Potíže má i Martin Prokop ve Fordu, který měl blíže nespecifikované potíže za polovinou rychlostní zkoušky a etapu nedokončí. Jihlavský jezdec před startem uvedl, že musel nastoupit s antibiotiky, neboť má zánět průdušek.

V rychlé etapě, které mu na Dakaru moc nesedí kvůli nižšímu výkonu jeho auta, se od prvních mezičasů pohyboval ve čtvrté desítce pořadí.

Za polovinou ale z výsledků vypadl a tým na sociálních sítích oznámil, že posádka do cíle nedojede. „Jedeme pro kluky a pro auto,“ uvedli zástupci týmu pod fotografií pick-upu s přívěsem, který se pro vůz vydal na trať.

Etapu ovládl Stéphane Peterhansel v Audi. Celkově vede Násir Attíja z Kataru, byť Sébastien Loeb stáhl z náskoku pilota Toyoty dalších 85 sekund. Bývalý šampion MS v rallye ztrácí na lídra téměř 33 minut.

Motocyklový závodník Martin Michek skončil těsně za nejlepší etapovou desítkou a celkově se posunul na 18. místo průběžného pořadí.

Do čela se vrátil Adrien van Beveren na Yamaze. Dosud vedoucí Matthias Walknera na KTM ztratil ve středu téměř 16. minut a propadl se na páté místo. V etapě byl nejrychlejší Australan Toby Price, za nímž Michek zaostal o 7:28 minuty.

„Dnešní speciálka byla hodně tvrdá, náročná. Ze začátku velmi rychlá, ale posledních 80 kilometrů stálo za to, protože to bylo v horách. Hodně se bloudilo. Proto jsem zvolil trochu lehčí tempo, abych to všechno trefil. To se snad povedlo, protože jsem dvakrát zajížděl opravdu jen kousek pro kontrolní bod,“ řekl Michek, jenž se v průběžném pořadí posunul o jednu pozici.

„Máme dvě etapy do konce, doufám, že vyskočíme ještě trochu dopředu,“ přál si jezdec týmu Orion-Moto Racing Group.

Rallye skončila pro obhájce prvenství Kevina Benavidese, kterého ze hry vyřadila porucha motoru. Třiatřicetiletý Argentinec ve službách KTM byl před desátou etapou průběžně pátý s odstupem deseti minut na první místo.

Už na čtvrté místo se mezi čtyřkolkami posunul Tůma, jenž zajel pátý čas. K vylepšení celkové pozice mu pomohlo odstoupení Američana Pabla Copettiho, který byl průběžně druhý.

Aktualizujeme…Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Motorismus