Sociální sítě

Ostatní sporty

České prvovýstupy v Himaláji. Na vrcholu Barušky to bylo peklo, vzkazuje Holeček


Horolezeckou sezonu v Nepálu sice opět zkomplikovala situace kolem celosvětové pandemie covid-19, presto čeští horolezci zaznamenali dva alpinistickým způsobem dosažené prvovýstupy na místní velehory.

Marek Holeček s Radkem Grohem v úterý večer i přes nepříznivé počasí vystoupali severozápadní stěnou na vrchol Baruntse (7129 metrů). 

„Peklo na vrcholu. Prolezli jsme s Ráďou kolem 16:00 hodiny novou cestu SZ stěnou a o pár minut později i přešli přes vršek Barušky. Ani jsme se nefotili, žádné projevy radosti a hned jsme pokračovali dál, dokud nám pekelné počasí dovolilo sestupovat. Šestý bivak nenechal na sebe dlouho čekat a máme ho někde kolem sedmi tisíc. Uléháme v mokrých věcech do úplně nachcaných spacáku, přičemž se modlíme, aby zítra aspoň chvilkama bylo vidět na sestup do údolí. Máme toho dost,“ vzkázal přes satelitní telefon Holeček. 

Holeček s Grohem, kteří spolu před dvěma lety vylezli na horu Huandoy v Peru, aby uctili památku české expedice, která pod horou v roce 1970 zahynula, cestou na Baruntse narazili na trosky stanu, který patřil jiným českým horolezcům, Petru Macholdovi a Jakubu Vaňkovi. Ti se na úbočí hory ztratili před osmi lety v přívalech sněhu a od té doby už je nikdo nespatřil. 

„Míjíme obloukem v 60° svahu zbytky stanu, který už částečně zarostl do ledu. Vybavil se mi ten smutný příběh mých dvou kamarádů Petra a Kuby, kteří sem před lety přijeli se stejnou myšlenkou jako my. Však něco se pokazilo a od té doby je již nikdo neviděl,“ připomněl v dřívější zprávě Holeček jejich smutný osud. 

Horolezecký primát zaznamenal už na začátku května v Nepálu také Holečkův obvyklý partner při výstupech Zdeněk Hák, se kterým dvakrát získali prestižní ocenění Zlatý cepín. 

Hák i přes zdravotní obtíže společně s Jaroslavem Bánským zdolali novou cestou Kačenčung Šar (6030), kterou vylezli severní stěnou a slezli po severozápadním úbočí. 

„Na vrchol jsme vylezli kolem poledne. Nevěřil jsem, že to dokážeme, nikdy jsem v Himálaji nezažil tak náročné lezení,“ okomentoval společný výstup v záplavách sněhu Hák. 

Novou cestu pojmenovali „Ádův nebeský traverz“ na počest bývalého šéfa krkonošské horské služby Adolfa Klepše, který v roce 2017 zahynul na Sněžce. 

O další zajímavé výstupy bude minimálně v této sezoně v Himálaji nouze. A to nejen kvůli monzunu, který pravidelně ukončuje jarní část sezony. Nepál se bohužel potýká se silnou vlnou koronaviru, která mimo jiné zasáhla i základní tábor pod Mt. Everest, a nehledě na zdravotní rizika je velice komplikované i cestování do a ze země.Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Ostatní sporty