Sociální sítě

Motorismus

Velká cena Emilia Romagny F1 2021


Max Verstappen v Red Bullu vyhrál nedělní Velkou cenu Emilia Romagny formule 1, která byla poznamenána celou řadou karambolů. Po jednom z nich byl závod dokonce přerušen, což pomohlo Lewisi Hamiltonovi po výletu mimo trať znovu bojovat o čelní příčky.

Obhájce titulu byl po impozantní stíhací jízdě z devátého místa odmávnut v cíli  druhý, třetí příčku vybojoval Lando Norris s McLarenem. Hamilton se díky nejrychlejšímu kolu nedělní Grand Prix udržel v čele světového šampionátu. Druhý Verstappen na něj ztrácí jediný bod.

Trať v Imole potvrdila svoji pověst místa, které neodpouští chyby. V závodě na postupně osychající trati došlo k sérii nehod. Po kolizi Valtteriho Bottase v Mercedesu s WIlliamsem George Russella ve 34. kole byla Grand Prix dokonce přerušena.

To výrazně pomohlo Hamiltonovi, jenž se díky tomu vrátil do stejného kola jako lídr závodu a nakonec postoupil o sedm pozic dopředu.

Závod výrazně ovlivnil déšť, který se na okruh Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari spustil před začátkem Grand Prix. Už cestou na startovní rošt dostal Fernando Alonso smyk a poškodil si přední spoiler své Alpiny.

Krátce po startu zaútočil Verstappen na držitele pole position Hamiltona. Poté, co ve druhém kole došlo ke kolizi Nicholase Latifiho s Haasem Nikity Mazepina a trať byla poseta troskami Williamsu, vyjel poprvé na trať safety car.

Po restartu zůstal Verstappen v čele a brzy Hamiltonovi výrazně ujel. Byl to také Nizozemec, kdo se z dvojice nejrychlejších mužů závodu dříve odhodlal nasadit místo pneumatik na mokrou vozovku „suché“ gumy bez vzorku. Britský rival jej následoval až o kolo později, což mu nestačilo k tomu, aby taktikou v boxech dokázal převzít vedení.

Na stále ještě vlhké trati přibývalo jezdeckých chyb a kolizí. Hamilton vyjel při předjíždění jezdců o kolo zpět mimo trať. Dlouho manévroval v únikové zóně a pak ještě musel k mechanikům pro nový přední spoiler. To vše znamenalo ztrátu jednoho kola na Verstappena a propad na devátou pozici.

Pak ale došlo ke karambolu Russella s Bottasem, který znamenal nejprve další výjezd safety car a následně přerušení Velké ceny. Před restartem se piloti o kolo zpět vrátili na konec závodního pole, což byla voda na Hamiltonův mlýn.

V druhé polovině závodu se Brit dokázal postupně probít z deváté příčky až na druhou. Nejtěžší souboj jej čekal v samém závěru, kdy až na třetí pokus předjel druhého Norrise.

Verstappen se mezitím v klidu vozil v čele. Jezdec Red Bullu vyhrál Grand Prix s více než dvacetivteřinovým náskokem před svým rivalem za volantem Stříbrného šípu.

Verstappenův týmový kolega Sergio Pérez v Red Bullu udělal po startu z druhé pozice několik jezdeckých chyb a navíc dostal desetivteřinový trest za předjíždění za safety car. To rezultovalo v konečné dvanácté místo.

Ještě hůře v Imole dopadli dva exmistrři světa. Fernando Alonso v Alpine skončil 11. a Sebastian Vettel musel svůj Aston Martin odstavit v boxech. Oba tak stále čekají na první letošní body.

Šampionát pokračuje 2. května Velkou cenou Portugalska v Portimau.Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Motorismus