Sociální sítě

Hokej

Už žádný nápis Czech Republic. Hokejisté budou mít na dresech název Česko


Čeští hokejisté budou nosit na dresech nově název Česko v mateřském jazyce místo anglického Czech Republic. Výjimkou budou únorové olympijské hry v Pekingu, kde budou svěřenci trenéra Filipa Pešána mít na hrudi státní znak.

„Když pominu, že není určitě ostuda pochlubit se i na reprezentačních dresech mateřským jazykem, jsou základní důvody, proč ke změně dochází, dva,“ vysvětluje tiskový mluvčí Českého hokeje Zdeněk Zikmund.

„Zaprvé se přizpůsobujeme mezinárodnímu trendu a přístupu, který je obecně uplatňován v celém mezinárodním sportovní prostředí, nejde jen o lední hokej,“ řekl Zikmund.

„Druhým důvodem je doporučení, které jsme v tomto ohledu dostali od odborníků a příslušných institucí, které jednoznačně doporučují používat ten víceslovný politický název výhradně pro diplomatické styky a právní dokumenty, zatímco pro všechny ostatní příležitosti – včetně sportu – doporučují název jednoslovný,“ podotkl Zikmund.

V nových dresech budou nastupovat reprezentační výběry při světových šampionátech, turnajích a přátelských zápasech.

Jako první se v nich představí už ode dneška reprezentační výběr do 17 let při domácím trojutkání s Ruskem, potom i příští týden ženská reprezentace v olympijské kvalifikaci v Chomutově a mužský A – tým na turnaji Karjala v Linköpingu a Helsinkách.

„Z 82 členských zemí IIHF používají víceslovný politický název uvádějící právní formu státu jen dva: Korejská lidově demokratická republika a Spojené arabské emiráty. Třetím nechtěným členem tohoto klubu jsme byli donedávna i my,“ vypočítal Zikmund.

„Jinak všechny ostatní země – až na pár výjimek – volí jednoslovný název. A u těch výjimek s dvouslovným názvem je to bez uvedení právní formy státu,“ dodal tiskový mluvčí.Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Hokej