Sociální sítě

Motorismus

Tanec s koly i skok na přední sklo. Při závodě na 24 hodin není čas ztrácet čas


Několik stovek učitelů a studentů se v pátek sešlo před univerzitou v největším barmském městě Rangúnu na protest proti pondělnímu vojenskému převratu. Při něm byla svržena zvolená civilní vláda a její vůdkyně, nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Jednalo se o zatím největší protestní shromáždění od puče. Menší demonstrace se uskutečnily i v dalších barmských městech, včetně přísně střežené metropole Neipyijto.

Armáda v pátek pokračovala v zatýkání předních politických osobností. Zadržen byl Win Tchein, který je označován za jednoho z nejbližších spolupracovníků Su Ťij. Devětasedmdesátiletý Win Tchein po pondělním převratu veřejně vyzval občany k protestům. V dnešním telefonátu se stanicí BBC řekl, že byl obviněn z podněcování ke vzpouře, za což v Barmě hrozí doživotní vězení. Od pondělí je zadržována také sama Su Ťij a bývalý prezident Win Myin.

Demonstranti v Rangúnu provolávali „Ať žije Su Ťij!“ a vyjadřovali vzdor gestem tří zdvižených prstů, převzatým z protivládních protestů v sousedním Thajsku. Gesto je známé z americké knižní a filmové série Hunger Games, kde se stalo znakem povstání proti útlaku totalitního režimu.Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Motorismus