Sociální sítě

Hokej

Neomluvitelné. Pardubice kvůli dopingu vyhodily Mandáta, ten si nezahraje dva roky


Hokejista Jan Mandát si kvůli dopingovému prohřešku dva roky nezahraje profesionální zápas v soutěžích organizovaných IIHF. Výši trestu pro pětadvacetiletého útočníka zveřejnila disciplinární komise extraligy. Dynamo Pardubice, jeho dosavadní zaměstnavatel, současně oznámilo, že s hráčem ukončilo smlouvu.

Podle zprávy disciplinární komise byl Mandát pozitivně testovaný na kokain, ale protože podle arbitrů nechtěl touto zakázanou látkou zlepšit svůj sportovní výkon, dostal pardubický hokejista trest na spodní hranici sazby. Proti tomuto rozhodnutí se může hokejista do tří týdnů odvolat k arbitrážní komisi Národní sportovní agentury.

„Navzdory opatřením, která jsme zavedli, s vědomím hrozby tvrdého trestu, je to pro mě nepochopitelný faul. Považuji to za obrovské selhání Mandáta. Facka pro všechny, kteří se snažíme klub posouvat a měnit k lepšímu. Neomluvitelná chyba a zklamání. Minulost. Konec,“ prohlásil na Twitteru šéf Pardubic Petr Dědek.

Mandát, jenž v této sezoně debutoval v národním týmu, se podrobil kontrole 13. prosince po utkání 27. kola extraligy na ledě Liberce. O měsíc později mu byla předběžně zastavena činnost. Hráč užití zakázané látky popřel a na základě jeho požadavku byl ve specializované laboratoři v Německu přezkoumán kontrolní vzorek B. Výsledek byl však stejný. 

„Jan Mandát svým jednáním poškodil klub, spoluhráče, český hokej a nejvíc sebe. Už jsme avizovali, že proti těmto prohřeškům budeme nekompromisní a budeme je tvrdě trestat. Kauza Mandát je uzavřena a víc se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ uvedl na webu Pardubic člen představenstva Dušan Salfický.

Pro Dynamo je záležitost o to citlivější, že Mandátův dopingový případ se objevil jen dva měsíce poté, co vedení Východočechů vyřadilo z kádru útočníka Roberta Kousala. Hráč s reprezentačními zkušenostmi měl mít údajně při policejní kontrole pozitivní orientační test na kokain.

Krevní rozbor to nepotvrdil, pozitivně ale vyšel na látku THC, kanabinoid nacházející se v konopí. Celý tým Dynama včetně Kousala podstoupil interní kontrolu na přítomnost dopingu a zakázaných látek a všechny testy byly negativní.

Začátkem prosince se jeden z lídrů dočasně připojil zpátky k pardubickému mužstvu. Posléze bylo s Kousalem ukončeno správní řízení, protože se podezření z řízení pod vlivem omamných látek nepotvrdilo. Dostal jen pokutu 500 korun za dopravní přestupek, kvůli němuž ho policejní hlídka původně zastavila, když nerespektoval přikázaný směr jízdy při výjezdu od čerpací stanice.

Mandát odehrál v probíhajícím ročníku 30 utkání a připsal si 14 bodů za devět branek a pět asistencí.

Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Hokej