Sociální sítě

Ostatní sporty

Někdejší Šebrleho soupeř hladoví a draží medaili. Kvůli vězňům Lukašenkova režimu

Běloruský desetibojař Andrej Kravčenko zahájil protestní hladovku, aby upozornil na utrpení politických vězňů, které zadržuje režim Alexandra Lukašenka. Rozhodl se také prodat svoji zlatou medaili z ME 2011, aby získanými penězi pomohl rodinám vězněných.

„Cítil jsem, že to musím udělat, protože represe neustávají. Naopak, spíše se stupňují,“ upozornil Kravčenko na fakt, že režim i osm měsíců po prezidentských volbách stále tvrdě pronásleduje lidi, kteří považují volby za zfalšované a protestují proti jejich výsledku.

Čtyřiatřicetiletý atlet a stříbrný olympijský medailista z Pekingu 2008 má navíc s represemi ze strany režimu své vlastní, neblahé zkušenosti. Kvůli tomu, že podepsal petici za odstoupení Alexandra Lukašenka přišel o místo v reprezentaci a tím de facto i o možnost startovat na olympiádě v Tokiu. Navíc skončil na deset dní ve vězení.

„Teď jsem na svobodě, ale soucítím s těmi, kteří zůstali ve vězení,“ uvedl Kravčenko, který se rozhodl na podporu obětí režimu vydražit zlatou medaili z mistrovství Evropy 2011.

Halový šampionát před deseti lety vyhrál i přesto, že si během závodů zranil achilovku, a za soupeře měl mimo jiných světového rekordmana Romana Šebrleho,  tehdy nakonec bronzového. „Tuhle medaili mám spojenou s bolestí a utrpením. A lidé ve vězení trpí také, stejně jako já, když jsem tu medaili vyhrál,“ uvedl Kravčenko.

Kravčenko je dalším z řady elitních běloruských sportovců, kteří bojují proti  současnému režimu v Bělorusku. Ve vězení kvůli účasti na demonstraci skončila na podzim i hvězdná basketbalistka Jelena Levčenková.

Kravčenko se v minulosti s Lukašenkem několikrát setkal, když se vracel s medailemi z velkých akcí. „Vždy jsem k němu měl kladný postoj. Ale teď po tom všem přemýšlím jinak,“ uvedl v minulosti.