Sociální sítě

Fotbal

Majitelka Beer Ševy zbohatla v Silicon Valley, klub vybudovala navzdory rivalovi


Stala se první ženou, která kdy v izraelské nejvyšší soutěži vlastnila fotbalový klub. Před třinácti lety Alona Barkatová převzala Hapoel Beer Ševa do svých rukou a vybudovala z něj klub, který pravidelně bojuje i na evropské scéně. Dnes večer se utká její tým s Plzní o postup do Evropské ligy.

Barkatová se narodila kousek od pásma Gazy. Po studiích se s manželem vydala do Spojených států, kde zbohatli díky investicím v Silicon Valley. Peníze vydělané především izraelsko-americkou firmou zaměřenou na kyberbezpečnost následně vložila do Hapoelu Beer Ševa.

Pod jejím vedením se z něho stal klub, který pravidelně hraje o špičku v Izraeli a šestou sezonu v řadě tým z pouštního města usiluje na evropské scéně o postup do základní skupiny Evropské ligy. Zatím se mu to podařilo dvakrát.

Krátce po převzetí byl klub ale ve druhé nejvyšší domácí soutěži a o postup mezi elitu se rval s městským rivalem Maccabi Beer Ševa. V turbulentním období fanoušci Hapoelu dokonce fyzicky napadli trenéra týmu a v reakci na incident Barkatová plánovala z klubu odejít. Ovšem fanoušci uspořádali několik akcí, které ji přiměly v klubu zůstat.

Postupně pak vystudovaná historička vybudovala klub, který nyní patří k nejlepším v Izraeli. Její svěřence teď čeká v pokusu o třetí účast v základní skupině Evropské ligy Plzeň.

Tématem je pro oba týmy neobvyklý herní formát, kdy se předkola hrají pouze na jeden duel. Zatímco viktoriáni by jako favorit ocenili původní dvouzápasovou variantu, Hapoel preferuje systém „rychlé smrti“.

„Byl bych radši, kdyby to bylo na dva zápasy, ale s tím se nedá nic dělat. Musíme do toho dát všechno, do Plzně se chceme vrátit s postupem,“ slíbil odhodlaně obránce Lukáš Hejda.

Beer Ševa vnímá českého soupeře jako favorita. „V systému na jeden zápas ale můžeme postoupit,“ doufá trenér Yossi Abukasis.

Zatímco Viktoria jde do zápasu po vyřazení z předkol Ligy mistrů a vítězství nad dánským Sönderjyske, Beer Ševa bojuje v Evropské lize od prvního předkola. Přešla přes gruzínské Batumi, albánské Laci a skotský Motherwell.

Oba týmy se střetly v základní skupině Evropské ligy před třemi lety. Tehdy byla v obou duelech lepší Viktoria. Doma přehrála izraelského soupeře 3:1 a na jeho půdě potvrdila kvalitu výhrou 2:0. Gól tehdy dal i Hejda.

„Hrají poháry delší dobu. Jsou zaměření na držení míče, mají technické hráče a zajímavé individuality,“ všiml si trenér Adrián Guľa.

Utkání můžete na Aktuálně.cz sledovat v online přenosu.

Fotbalová republika, díl čtvrtý: Tak bojovali s covidem i Prasekem ve Stěžerech | Video: SportZdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Fotbal