Sociální sítě

Motorismus

Macík byl v etapě Rallye Dakar třetí, Prokop hájí celkové osmé místo, Loprais čtvrté


Devátá etapa Rallye Dakar byla opět smyčkou. Start a cíl byl ve Vadí ad-Davásiru a závodníci se museli popasovat s měřenými 287 kilometry.

Martin Macík mladší s Ivecem zajel třetí čas v kategorii kamionů, pátý byl Ignacio Casale v Tatře stáje Buggyra. Šestý v etapě, již ovládl Eduard Nikolajev v Kamazu, skončil Aleš Loprais. Ten se nadále průběžně drží čtvrtý. Vede Rus Dmitrij Sotnikov s Kamaze,.

Martin Prokop ve Fordu obsadil v deváté etapě 22. místo. Protože však byly rozestupy mezi jezdci relativně malé, udržel si své osmé místo v průběžné výsledkové listině.

Etapu ovládli piloti Toyoty, kteří získali první tři místa. Nejrychlejší byl  Jihoafričan Giniel de Villiers. Celkově je v čele jeho – v úterý třetí – týmový kolega Násir Attíja. Katařan vede před Sébastienem Loebem z Francie o více než 39 minut. Prokop na lídra ztrácí přes dvě hodiny.

Martin Michek na KTM se mezi motocyklisty vrátil v celkovém pořadí do první dvacítky. Jezdci týmu Orion-Moto Racing Group patří 19. pozice, v úterý byl patnáctý. Jan Brabec obsadil v etapě 24. místo a průběžně je na 22. místě.

Etapu vyhrál Chilan Jose „Nacho“ Cornejo na Hondě, celkově se do vedení dostal tovární jezdec KTM Matthias Walkner.

Rakušan využil problémů Brita Sama Sunderlanda a před dosud vedoucího jezdce sesterského týmu GasGas se dostal s náskokem 2:12 minuty, Michek na Walknera ztrácí necelé dvě hodiny.

V kategorii čtyřkolek obsadil dnes Zdeněk Tůma sedmé místo a celkově je i nadále pátý.

Prokopovi profil etapy příliš nevyhovoval. „Potvrdily se informace, které jsme dostali před startem. Bylo to 300 kilometrů na plný plyn a kdyby tam nebylo pár dun, kdy jsme zpomalili, tak to bylo celé naplno, což bylo špatně pro nás,“ řekl jezdec Benzina Orlen Teamu.

„Dobrá zpráva je, že tlumiče fungovaly lépe, špatná, že motor je slabý, a když nám fouká do čumáku jako dnes, tak nám to nejelo více než 150. A soupeři, kteří startovali za námi, tak nás po 80 kilometrech předjeli jako nůž máslem,“ přiznal s tím, že konkurenti mají až o dvacet kilometrů za hodinu vyšší maximální rychlost.

Naopak Michek byl se svým výkonem spokojený. „Dnes super výsledek. Až za mnou, sedmnáctý, byl Toby Price, takže si myslím, že ve středu mám dobrého tahouna do etapy,“ pochvaloval si.

„Jen ráno jsem měl těžší vstávání, protože bolest žeber po pádu je druhý nebo třetí den nejhorší. Ráno mě to zase chytlo. Ale musím uznat, že od poloviny speciálky mě přestaly bolet a jelo se mi docela fajn. Teď jsem už lepší. Hodně budu relaxovat, dbám na sebe. Posouváme se pořadím dopředu, což je fajn. Jenže poslední etapy budou náročné a budou hodně rozhodovat,“ dodal jezdec týmu Orion-Moto Racing Group.

Aktualizujeme…Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Motorismus