Sociální sítě

Fotbal

Komentář: VAR jako zbraň. Sudí zničili sen Slavie o Lize mistrů drastickým verdiktem


Přínosný nástroj ve špatných rukou. Rozhodčí Damir Skomina a Massimiliano Irrati v utkání čtvrtého předkola fotbalové Ligy mistrů mezi Midtjyllandem a Slavií odhalili temnou stranu VAR.

Ano, můžeme si tisíckrát opakovat, že Slavia si čtvrté předkolo Ligy mistrů s Midtjyllandem projela sama. Ať už nervózním výkonem v domácím zápase, ať už pasivní hrou ve druhém poločase odvety. Nebo sebevražedným Traorého odkopem před odpískanou penaltou. Či tím, že opory v čele se Stanciem nebo Masopustem se prostě nepotkaly s formou…

Emoce stranou, pokaždé to bude pravda.

Přesto přese všechno červeno-bílí sahali po postupu do Ligy mistrů. Cestu ke stamilionům jim ovšem až drastickým způsobem zatarasili hlavní rozhodčí Damir Skomina a jeho videoasistent Massimiliano Irrati.

I to je fakt.

Středeční večer v dánském Herningu odhalil temnou stranu VAR. Video může v případě zájmu poskytnout vhodné střelivo a slovinsko-italský tandem ho našel. Zcela jistě podvědomě, ale našel. Hodit vidle do celého předkola, ovlivnit důležitý zápas o stamiliony korun na základě nevídaně banálního provinění, to už chce mít pořádný kus odhodlání.

Skandální je pak skutečnost, že se Skomina ani neobtěžoval prohlédnout si Kolářův „přešlap“ při prvním penaltovém pokusu na videu. Přitom mu muselo být jasné, jak nesmírnou odpovědnost na sebe svým rozhodnutím bere.

Byť jeho verdikt postrádal minimum citlivosti a logiky, penalta se opakovala v souladu s pravidly; Kolář na čáře opravdu nestál. O pár čísel, ale nestál. Pokud ovšem připustíme možnost náhlého záchvatu pedantství obou arbitrů, pak se měla o několik minut později kopat penalta i na druhé straně: přidržení Kuchty za dres bylo o mnoho flagrantnějším porušením pravidel, přestože útočník svůj pád přifilmoval.

Videorozhodčí Irrati se nyní jistojistě zařadí do party proklínaných italských sudích, kterou symbolizuje holá hlava dnes už legendárního Pierluigiho Coliny. Patří do ní i Domenico Messina, jenž se neuznaným gólem v Istanbulu v roce 2003 postaral o vyřazení Slavie z osmifinále tehdejšího Poháru UEFA a jemuž pak ještě dlouho chodily „vřelé“ pozdravy od fanoušků z Prahy.

Každopádně Slavia tentokrát neměla vůbec dopustit, aby ji rozhodčí měli šanci takto fatálně poškodit. Rozdýchávat vyřazení zostřené pocitem křivdy bude o to bolestnější.Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Fotbal