Sociální sítě

Ostatní sporty

Finále Super Bowlu LV 2021


Tampa Bay Buccaneers podruhé v historii vyhráli Super Bowl, finále ligy amerického fotbalu NFL. K výhře 31:9 nad obhájci titulu Kansas City Chiefs je dovedl Tom Brady, který tak přepsal další rekordy včetně vlastních.

Trofej Vince Lombardiho vyhrál už posedmé v kariéře a navíc ve 43 letech jako nejstarší v historii. Zároveň jako teprve druhý quarterback uspěl se dvěma různými týmy, když dosud všechny úspěchy sbíral s New Englands Patriots.

Brady to opět dokázal. Před dvěma lety se zdálo, že po zisku titulu už je čas na odchod do důchodu. Ale nejúspěšnější hráč v historii tohoto sportu našel novou motivaci a loni v létě změnil tým. Dokonce přemluvil svého kamaráda Roba Gronkowského, aby místo důchodu šel za ním do Tampy. A právě tato dvojice dovedla Bukanýry po 18 letech k titulu.

Společně ničili obranu Chiefs. Brady v zápase naházel 201 yardů a tři touchdowny. Z toho dva byli na Gronkowského. Brady byl téměř nezastavitelný, když zkompletoval 21 z 29 svých přihrávek.

Zcela tak zastínil hvězdu soupeře Patricka Mahomese, jenž je nejlépe placeným hráčem soutěže a největší hvězdou mladé generace. Tomu naopak finálový večer vůbec nevyšel. Nezaznamenal jedinou přihrávku na touchdown a vůbec poprvé v kariéře NFL prohrál zápas výraznějším rozdílem než je jeden touchdown.

Chiefs přitom začali útok na obhajobu titulu dobře a skórovali jako první tříbodovým kopem Harrisona Butkera. Ten se ale nakonec ukázal jako jediný hráč Kansasu schopný skórovat. Na touchdown se Chiefs přes výborně pracující obranu Tampy nedostali.

Hráči Tampy Bay Buccaneers slaví triumf v Super Bowlu LV | Foto: Reuters

Naopak Brady se nenechal rozhodit brzkým stažením od obrany soupeře a zakončil první čtvrtinu vydařenou akcí. Po překonání 70 yardů našel v koncové zóně Gronkowského a Tampa šla do vedení. Obě hvězdy si pak spolupráci zopakovaly ve druhé čtvrtině.

Pro Gronkowského šlo už o pátý chycený touchdown kariéry v Super Bowlu, což je druhý nejvyšší počet jednoho hráče po Jerrym Riceovi, který má osm touchdownů. Gronkowski se navíc stal prvním hráčem v historii, který chytil přihrávku v pěti různých Super Bowlech. Brady a Gronkowski se také stali dvojicí quarterbacka a chytače s nejvíce touchdowny v dějinách play off NFL.

Kansasu se vzápětí povedlo snížit dalším kopem Butkera, jenže Tampa stihla do poločasu ještě jeden touchdown. Tentokráte na něj Brady nahrál dalšímu veteránovi Antoniu Brownovi. Tampa se pak ve druhé půli mohla soustředit hlavně na běhovou hru a neriskovat při přihrávkách. Velmi dobrý výkon předváděl Leonard Fournette, který si téměř třicetiyardovým úprkem doběhl pro další touchdown Bukanýrů.

Soupeř se i přes snahu na odpor už nezmohl a Brady tak mohl slavit už své 34. vítězství v zápasech play off, což je více než dvakrát tolik než má druhý nejlepší quarterback Joe Montana (16).

Zároveň je vůbec prvním hráčem v historii NFL, MLB, NBA či NHL, který získal dva tituly se dvěma rozdílnými týmy poté, co jeho věk překročil hranici 40 let. Kouč Tampy Bruce Arians se v 68 letech zase stal nejstarším trenérem, který dovedl svůj tým k Super Bowlu.

Super Bowl, finále ligy amerického fotbalu NFL:

Tampa Bay Buccaneers – Kansas City Chiefs 31:9 (7:3, 14:3, 10:3, 0:0)Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Ostatní sporty