Sociální sítě

Ostatní sporty

Dva čeští lezci stanuli na vrcholu krásné hory. Everest dneška prvovýstup nedovolil


Dva čeští horolezci o víkendu vystoupali na Gašerbrum II, jednu ze čtrnácti světových osmitisícovek. Naopak nejvyšší dostupná dosud nevylezená hora světa, pákistánská Muču Kiš, český pokus o prvovýstup odvrátila.

Gašerbrum II, jehož název zní v doslovném překladu „krásná hora“, je s 8035 metry třináctou nejvyšší horou planety.

Na jeho vrchol se v neděli podívali tři horolezci z výpravy tuzemského Expedition clubu: Češi Martin Ksandr a Pavel Burda společně se Slovákem Jozefem Zajacem. 

Na vrchol se dostali v neděli po osmi a půl hodinách lezení z posledního výškového tábora. Cestu jim přitom komplikoval silný vítr i nesnadný terén.  

„Vrcholová pyramida byla tricky (záludná, pozn. redakce), nebyl tam žádný fix a bylo to relativně technické v 8000 metrech. Jinak samozřejmě bez kyslíku,“ vzkázali horolezci přes facebookové stránky své expedice. 

Gašerbrum II zdolala jako první rodačka z Československa Dina Štěrbová v roce 1988, celkem na vrcholu stanulo v součtu s nedělním výstupem už 22 Čechů.

Muču Kiš odolala

Českému pokusu naopak o víkendu odolala rovněž pákistánská Muču Kiš, která je s 7453 metry nejvyšší legálně dostupnou nevylezenou horou světa, pročež se jí také někdy přezdívá „Everest dneška“. 

Muču Kiš

Spojení „legálně dostupná“ je velice podstatné. Na pomezí Bhútánu a Číny stojí ještě o pár desítek metrů vyšší hora, na jejíž vrchol rovněž lidé ještě nevylezli, ale na tu je z náboženských důvodů lezení zakázáno. A tak horolezecký svět uznává jako nejvyšší dosud nedobytý vrchol právě Muču Kiš.

Nejvýše se z pětičlenné výpravy vyšplhali Tomáš Petreček a Pavel Kořínek, který se o dobytí vrcholu pokoušel už loni. I tentokrát ale musel svůj záměr alespoň na čas odložit. 

„Dnes jsme měli v planu přejít hlavní hřeben. Vyrazili jsme ale až v osm ráno, do té doby hodně foukalo a sněžilo. Po pěti hodinách chůze po pás ve sněhu, kdy jsme udělali asi 250 metrů, jsme se rozhodli otočit zpátky do C3. Miliarda sněhu! Potřebujeme frézu! Jsme zpět v C3,“ vzkázal v sobotu Kořínek. 

Téhož dne pak padlo rozhodnutí tento pokus o výstup na vrchol vzdát. „Dnes jsme to museli definitivně otočit. A i podle toho, jak vypadal sestup, to bylo nejspíš dobré rozhodnutí. Dlouhý sestup prudkých stěn nám dal zabrat. Sestupovali jsme hlavně přes skály, abychom se vyhnuli lavinám. Minimálně 20 slanění, traverz vodopádu, několikrát se nám seklo lano, prostě dobrodrůžo!“ vzkázal přes svůj osobní profil Petreček.

Výstup české expedice na Muču Kiš | Foto: Aktuálně.cz

Zdali se výprava pokusí o ještě jeden výstup na vrchol, zatím není jasné. Jednak kvůli počasí, ale také kvůli tomu, že původní plán počítal s návratem do Čech s koncem měsíce.  

Oba zmínění horolezci se navíc potýkají s následky prvního výstupu. „Jsme spálení, rty na maděru, deset kilo dole, příjemně unavení. Na delší dobu lezecky uspokojeni, totálně vyždímáni od adrenalinu. A taky konečně bez batohu, ten můj vážil 24 kg,“ dodal Petreček. Zdroj příspěvku

Chci to okomentovat

NAPSAT KOMENTÁŘ

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další příspěvky z rubriky Ostatní sporty