Sociální sítě

Ostatní sporty

Čtvrtý nejlepší desetiboj všech dob. Kanaďan Warner odsunul Dvořáka


Kanadský desetibojař Damian Warner se v Götzisu na pět bodů přiblížil hranici 9000. Jednatřicetiletý bronzový medailista z olympijských her v Riu de Janeiro v průběhu slavného Hypomeetingu mohl pomýšlet i na světový rekord, ale potřebné body poztrácel ve vrhačských disciplínách, zejména v oštěpu, kde nepřehodil 60 metrů.

I proto nakonec odolal i dvacet let starý rekord mítinku Romana Šebrleho, který tehdy jako první překonal devítitisícovou metu (9026).

Součtem 8995 bodů se Warner zařadil hned za Šebrleho na čtvrté místo v historických tabulkách a o bod odsunul na pátou příčku dalšího bývalého českého světového rekordmana Tomáše Dvořáka. Lepší desetiboj v historii předvedli vedle Šebrleho jen Američan Ashton Eaton, který se přes 9000 dostal dokonce dvakrát (9039 a 9045), a aktuální světový rekordman Kévin Mayer z Francie s tři roky starým výkonem 9126 bodů.

Warner měl v Götzisu po prvním dnu na kontě rekordních 4743 bodů. Předčil o pět bodů dosavadní maximum Američana Dana O’Briena, který ale nikdy devítitisícovou hranici nepokořil. Warner se zaskvěl dvěma historickými maximy v rámci desetiboje. Do dálky skočil 828 cm (dosud Eaton 823) a překonal tím i národní rekord, 110 metrů překážek zaběhl za 13,36, čímž vylepšil vlastní nejlepší desetibojařský čas 13,44. Na úvodní stovce se výkonem 10,14 sekundy přiblížil k vlastnímu rekordnímu vícebojařskému času na dvě setiny. Ještě ve výšce si vyrovnal osobní maximum 209 cm.

Body mu chyběly hlavně za vrhy. V kouli (14,31) zaostal za osobním maximem o více než metr, v disku (48,43) skoro o dva a v oštěpu (59,46) umí hodit o pět metrů víc. Desetibojařský osobní rekord si nicméně vylepšil přesně o 200 bodů.

Jediný Čech na startu v Götzisu Jan Doležal odstoupil po hodu diskem. Sedmiboj vyhrála Xenia Krizsánová v maďarském rekordu a nejlepším světovém výkonu roku 6651 bodů. V poslední disciplíně předstihla exmistryni Evropy Anouk Vetterovou z Nizozemska (6536). Po prvním dnu vedoucí Američanka Annie Kunzová třikrát přešlápla v dálce.Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Ostatní sporty