Sociální sítě

Motorismus

3. etapa Rallye Dakar 2021


Automobilový jezdec Martin Prokop zajel ve 3. etapě Rallye Dakar sedmý čas a posunul se 10. místo průběžného pořadí. V čele je Francouz Peterhansel. Martin Macík s kamionem Iveco obsadil 4. místo, které mu patří i průběžně. V čele je dál Rus Dmitrij Sotnikov s Kamazem. Motocyklista Martin Michek byl v úterý devatenáctý celkově klesl na 17. místo. Novým lídrem je Skyler Howes z USA.

Prokop v pondělí ztratil více než 45 minut a vypadl z elitní desítky. Dnes se mu však dařilo mnohem lépe, i když před startem se trochu obával profilu rychlé etapy, kterou znal z loňska.

„Byla to rychlá erzeta, které já moc nemusím. Loni se nám na nich vůbec nedařilo. Chytili jsme ale dobrý rytmus, Viktor (Chytka – navigátor) odvedl skvělou práci, našli jsme všechny kontrolní body, nikde jsme nebloudili. Nemůžu říct, že bych nějak extra tahal, ale byla to čistá práce,“ pochvaloval si Prokop.

Pilot týmu Benzina Orlen ztratil na nejrychlejšího Násira al-Attíju z Kataru 13:42 minuty. „Dobrá etapa. Jsem rád, že po včerejším nezdaru jsme si trochu spravili chuť. Na Dakaru to někdy vyjde, někdy ne. Člověk to ale nesmí zahodit a musí bojovat dále. Jedeme dál,“ podotkl Prokop startující na šestém Dakaru.

V čele kategorie automobilů je stále Peterhansel, který už má ale na Al-Attíju náskok jen 5:09 minuty. Prokopa dělí od prvního místa 56:30 minuty. Dvacátý čas dnes zajel Miroslav Zapletal, jemuž patří stejná pozice i průběžně.

Engel se bál, že mu dojde benzín

Michek zůstává i po úterní smyčce se startem i cílem ve Vadí ad-Davásiru nejlepším českým motorkářem v letošním ročníku slavné rallye.

„V prvních 30 kilometrech jsem narazil na takovou skálu, která nešla pomalu ani vyjít. Popral jsem se s ní, vylezl až úplně nahoru, ale ztratil jsem asi dvě minutky. Jinak trať byla šíleně rychlá, po rovinkách mě bohužel předjížděli kluci s továrními motorkami. Doufám, že další etapy budou pomalejší, techničtější,“ uvedl v cíli 630 km dlouhé třetí etapy, v níž měřila rychlostní zkouška 403 km.

Handicapem jezdce Orion Moto Racing Group je totiž výkon motocyklu. „Továrním závodníkům to po rovince jede v průměru o 15 km/h rychleji, na 100 kilometrech to může dát rozdíl třeba 15 minut. A dneska to bylo bohužel hodně rovinaté, duny byly tak z deseti procent,“ podotkl Michek.

V průběžném pořadí klesl na 17. místo. „S umístěním v top 20 jsem velmi spokojený,“ dodal.

Michkova týmového kolegu Milana Engela zpomalil strach o palivo. “ Ke konci jsem měl maximálku 166 km/h, ale bylo to jenom chvilku. Jinak jsem po těch písčitých pláních jel v průměru kolem 130 až 140 km/h. Měl jsem strach, aby mi nedošel benzín, trošku jsem zpomalil. To mě stálo umístění a cenné minutky. Možná jsem to měl risknout a jet na plný plyn. Ale je to ještě dlouhý závod,“ řekl v cíli.

V úterní etapě byl nejrychlejší dvojnásobný vítěz Dakaru, Američan Toby Price s KTM, Michek na něj ztratil 17 minut.

Američan Howes na KTM v boji o vedení využil zaváhání řady jezdci z čela výsledkové listiny. V úterý výrazně ztratili dosavadní lídr Joan Barreda, druhý Ricky Brabec (oba na Hondě) i třetí Pablo Quintanilla s Husqvarnou,

Ve středu čeká účastníky Dakaru čtvrtá etapa z Vadí ad-Davásir do hlavního města  Rijádu. Cesta do hlavního města Saúdské Arábie bude dlouhá 813 km, z toho bude 337 měřených.

Aktualizujeme…Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Motorismus